Na rynku okablowania koncentrycznego służącego do podłączania ze sobą instalacji antenowych znaleźć można ogromną ilość produktów różniących się od siebie jakością wykonania, rodzajem zastosowanych materiałów oraz oferowanymi parametrami.

W znacznej części przypadków okablowanie takie składa się z żyły wykonanej z materiału gwarantującego zadowalającą przewodność (w obecnych czasach jest to przede wszystkim miedź) oraz osłony plastikowej lub gumowej chroniącej wnętrze przewodu przed uszkodzeniami, jak również zapewniającej produktowi odpowiednią elastyczność podczas montażu oraz codziennego użytkowania. Giętka osłona właściwej grubości to gwarancja, że nabyty przez konsumenta kabel będzie mógł być instalowany nawet pod najbardziej wymyślnymi kątami, a także pełnić będzie swoją rolę przez wiele kolejnych miesięcy lub nawet lat bez jakichkolwiek przerwań czy załamań warstwy zewnętrznej.

Specjaliści kable antenowe dzielą pod kątem klasy ekranowania, która to wahać się może od najniższej (oznaczenie C) aż do najwyższej (obecnie jest to A++). Jeżeli tylko dysponujemy odpowiednim budżetem, wysoce zalecane jest nabywanie wyrobów charakteryzujących się relatywnie wysoką klasą ekranowania, bowiem dzięki temu możliwe będzie zminimalizowanie ryzyka powstania zakłóceń w przesyłanym sygnale, co prowadzić może w rezultacie do niskiej jakości dźwięku i obrazu prezentowanego odbiorcy na ekranie telewizora.

Kable antenowe wykonane w klasach A, A+ oraz A++ są niejednokrotnie ekranowane podwójnie. Jedną z warstw tłumiących ewentualne zakłócenia stanowi folia aluminiowa, drugą natomiast – specjalny oplot cynowany. Ten drugi jest szczególnie istotny, bowiem nie tylko minimalizuje zjawisko indukowania się sygnałów niepożądanych w kablach sąsiadujących, ale także ogranicza prawdopodobieństwo utleniania się kabla, tym samym zwiększając jego żywotność o nawet kilkadziesiąt procent. Co prawda za rozwiązanie takie przyjdzie nam zapłacić nieco więcej, jednakże zapewniamy, że jeżeli użytkownik nie planuje montażu wysoce skomplikowanego, mierzącego wiele metrów systemu antenowego, to wydatku tego nie odczuje on na swojej kieszeni, a jednocześnie będzie on miał pewność, że raz zaimplementowane okablowanie pełniło będzie swoją rolę w sposób optymalny bez konieczności regularnych modyfikacji czy wymiany jego segmentów. Na kablach antenowych nie powinniśmy oszczędzać, bowiem jeżeli zostaną one wykonane z najwyższej jakości materiałów, znacznie spadnie ryzyko wystąpienia zakłóceń, a one same będą chronione przed uszkodzeniami zewnętrznymi. Warto także zwrócić uwagę na ich klasę bezpieczeństwa oraz to, czy są one odpowiednio zabezpieczone, zmniejszając prawdopodobieństwo porażenia w przypadku przerwania ciągłości zewnętrznej osłony izolującej. Jeżeli nie jesteśmy w stanie samodzielnie podjąć decyzji o typie kabla antenowego, który w pełni spełniłby nasze oczekiwania, poprosić możemy o pomoc sprzedawcę w sklepie, w którym planujemy dokonać zakupu. Z pewnością rozwieje on nasze wątpliwości oraz udzieli wielu przydatnych informacji.