Jadalnia to jedno z tych pomieszczeń w całym domu, które ma najbardziej rodzinny charakter. To właśnie w tym miejscu, przy wspólnym stole spotyka się rodzina, często wraz z gośćmi, spożywając posiłki, rozmawiając i zacieśniając więzy. Jadalnia musi być nie tylko funkcjonalna, ale i stwarzać ciepłą i przyjazną atmosferę. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego stołu – serca i centrum jadalni.

Dopasowanie kształtu stołu do pomieszczenia 

W sprzedaży dostępne są prostokątne (najczęściej wybierane), okrągłe i owalne stoły do jadalni, wykonane z rożnych materiałów, różniących się między sobą mniej lub bardziej pod względem wykończenia. W funkcjonalnej jadalni stół jest odpowiednio dobrany do wielkości pomieszczenia, zapewniając pełną swobodę poruszania się. Stoły owalne to najlepsze rozwiązanie dla prostokątnych pomieszczeń. Stoły zajmują dużo miejsca, choć w dalszym ciągu pozostaje nieco przestrzeni do swobodnego przejścia. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem będą też stoły prostokątne, po które sięgamy najczęściej. Mogą mieć bardzo klasyczną formę lub nieco bardziej dynamiczną, w zależności od potrzeb nadania pomieszczeniu oryginalnego wyglądu. Najbardziej funkcjonalne w każdej jadalni będą stoły rozsuwane, często wyposażone w dodatkowe blaty, pozwalające na zwiększenie ich powierzchni użytkowej.

Stoły typu smart

Miłośnikom nietypowych, estetycznych i funkcjonalnych rozwiązań mogą przypaść do gustu stołu typu smart. Poza tym, że są bardzo użyteczne, charakteryzują się również oryginalnym designem. Świetnie sprawdzają się jako stół do jadalni, który po złożeniu może być regałem mieszczącym wiele przydatnych akcesoriów. Składanie i rozkładanie takiego stołu jest naprawę bardzo proste i co najważniejsze nie zajmuje wiele czasu.

Jakość, trwałość i estetyka 

Wybierając stół do jadalni, należy mieć na uwadze wiele istotnych kwestii, między innymi materiał, z jakiego mebel został wykonany. To ma wpływ nie tylko na jego trwałość, ale i na użyteczność czy solidność. Najczęściej można natrafić na stoły wykonane z drewna, płyty, forniru, a nawet metalu. Choć każdy z nich ma zarówno swoje mocne, jak i słabe strony, to jednak wybór w większości przypadków pada na modele drewniane, które spośród wszystkich innych wyglądają najbardziej naturalnie. Niestety ich wada jest najmniejsza trwałość, szczególnie jeżeli w pomieszczeniu panuje duża wilgoć i zmienne temperatury.

Dlaczego wybór stołu do jadalni jest tak ważny?

Choć mogłoby się wydawać, że stół to wyłącznie kawałek blatu z czterema nogami, to jednak w rzeczywistości jest to mebel, który w życiu wielu osób ma naprawdę duże znaczenie. To właśnie przy nim odbywa się najwięcej spotkań w gronie rodziny i przyjaciół, nie tylko z pysznym jedzeniem, ale również mniej lub bardziej poważnymi rozmowami. Jest to mebel ważny nie tylko na co dzień. Jeśli dobrze się przyjrzymy, możemy zobaczyć, jak często pojawia się jako symbol w sztuce czy historii. To wokół stołu tak naprawdę kręci się codzienne życie, choć domownicy nie zawsze są tego świadomi. To on jest świadkiem ich sukcesów, ale i porażek, radości i smutku. Dlatego warto starannie podejść do wyboru stołu do jadalni, aby służył domownikom z powodzeniem przez długie lata.