Trend bijący rekordy popularności na zachodzie w końcu dotarł także do kraju nad Wisłą, a wszystko wskazuje na to, że zadomowi się tu już na dobre. Zanim jednak przejdziemy do szerszego omówienia niezwykle interesującego zagadnienia jakim bez wątpienia jest budownictwo pasywne, warto choć pokrótce zdefiniować ten fenomen, tak aby w pełniejszym stopniu mogły zaznajomić się z nim także osoby, które słyszą o nim po raz pierwszy.
W telegraficznym skrócie powiedzieć można, iż budownictwo pasywne jest to swoisty standard wznoszenia nowoczesnych budowli użytkowych, mieszkalnych, jak również przemysłowych, w przypadku którego jednym z głównym celów przyświecających osobom odpowiedzialnym za ich przygotowanie do użytku jest zapewnienie ponadprzeciętnych walorów izolacyjnych, dzięki czemu w dłuższym okresie czasu możliwe jest znaczne obniżenie wydatków ponoszonych na ogrzewanie wnętrza takich obiektów. Pasywne budownictwo coraz częściej skłania się także ku implementacji rozwiązań pozwalających na zmniejszenie zapotrzebowania takiej budowli na energię elektryczną, co – jak można łatwo wywnioskować – również przekłada się na zauważalnie niższe koszty eksploatacji.
Jak jednak można taki cel osiągnąć? Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim odpowiednio przygotowany system docieplający, który obejmuje przede wszystkim wysokiej jakości drzwi i okna zapewniające, że do wnętrza domu lub biura nie będzie przedostawało się chłodne powietrze z zewnątrz, ale także, że nie będzie z niego uciekać niewielkimi szparami ciepłe powietrze. Nadmienione elementy wykończeniowe wspomagane są dodatkowo przez właściwie docieplone ściany, które pozwalają utrzymać zadowalającą temperaturę w poszczególnych pomieszczenia bez konieczności ponoszenia dużych wydatków na opał czy klimatyzację.
Pomimo, że niezwykle korzystne okazuje się zastosowanie na dachu budynku dodatkowych paneli słonecznych oraz montaż w całym jego obrębie charakteryzujących się niskim poborem prądu żarówek i urządzeń użytku codziennego, to eksperci jednoznacznie informują, że kluczowym aspektem podczas wznoszenia budynku o korzystnych walorach izolacyjnych jest jego wyposażenie w najwyższej jakości okna pasywne. Badania dowodzą, że to właśnie one pozwalają w największym stopniu obniżyć koszty związane z dogrzewaniem poszczególnych pomieszczeń, szczególnie jeżeli legitymują się ponadprzeciętną wartością współczynnika przenikania ciepła. Warto w tym miejscu nadmienić, że im jest on niższy, tym lepsze okno nabyliśmy i tym więcej pozwoli nam zaoszczędzić na przestrzeni kolejnych miesięcy lub lat.
Rozwiązanie takie początkowo może się nam wydawać nad wyraz kosztowne, szczególnie jeżeli zapoznamy się ze wstępnym kosztorysem przedstawionym przed przedsiębiorstwo, które ma dla nas wykonać usługę budowlaną, jednakże zapewniamy, iż wydatek taki relatywnie szybko się zwróci, szczególnie jeżeli mieszkamy na obszarze, gdzie zimy są długie i mroźne, bowiem to właśnie tam niższe rachunki będą najbardziej zauważalne, my natomiast szybko docenimy komfort związany z możliwością mieszkania lub pracy w budynku pasywnym.