Osoby, które po raz pierwszy zlecają montaż rynien lub też samodzielnie się na niego decydują mogą uważać, że jest to proces skomplikowany. Nic bardziej mylnego – istnieje jednakże pewien warunek. Zamiast decydować się na system klasyczny, który to obejmuje ogrom komponentów, w tym łączników stanowiących najsłabsze ogniwo całej instalacji, warto pokusić się o wybór nowoczesnego rozwiązania, jakim bez cienia wątpliwości jest Q Stalyo PRO.

Jest to orynnowanie odznaczające się łatwością montażu, zmniejszoną ilością elementów, wysoką skutecznością i estetyką. Wybór Q Stalyo PRO, dzięki mniejszej ilości elementów, pozwala na poczynienie znacznych oszczędności. Niemniej jednak, nawet przy jego montażu trzeba kierować się pewnymi wytycznymi sztuki budowlanej. Kluczowe znaczenie ma kolejność realizacji prac renowacyjnych lub konstrukcyjnych. Niezbędnym jest bowiem położenie rynien jeszcze przed zamontowaniem pokrycia dachowego. Na elementy metalowe, pomimo że są one wytrzymałe, mogą wpływać negatywnie warunki atmosferyczne. Pamiętajmy więc, aby system rynnowy instalować na elewacji w temperaturach wyższych niż minus pięć oraz niższych niż plus trzydzieści pięć stopni Celsjusza celem uniknięcia ewentualnych deformacji lub zniekształceń poszczególnych komponentów.

Kluczowe znaczenie ma także ich przechowywanie przed mocowaniem do ścian zewnętrznych – przechowujmy elementy systemu w suchym miejscu, zabezpieczając je przed nadmiernym zawilgoceniem. Nie spowoduje ono uszkodzenia rynien, jednakże może znacznie utrudnić ich montaż, bowiem będą one w takim przypadku śliskie. Jeżeli podejmujemy się instalacji rynien samodzielnie, należy zaznajomić się z dostarczaną przez producenta instrukcją obsługi, w której znajdziemy kluczowe wytyczne odnośnie montażu.

W dokumencie zawarto wszystkie wytyczne, w tym preferowany rozstaw haków mocujących, optymalny spadek rynny, czy w końcu poszczególne etapy instalacji, które muszą być zachowane, aby mieć pewność, że system działać będzie bez problemów przez wiele kolejnych lat. Tylko prawidłowo przeprowadzony montaż gwarantuje bezawaryjność i wydajność. Aspekty te nie należą do najbardziej skomplikowanych, jednakże jeżeli potraktujemy je po macoszemu może okazać się, że system nie odprowadza wody oraz zanieczyszczeń z dachu w sposób optymalny, co z kolei może prowadzić do jego zatykania, z czym wiąże się konieczność przeprowadzania przez nas prac konserwacyjno-porządkowych. Wszelkich problemów użytkowych możemy jednakże w prosty sposób uniknąć stosując się do zaleceń producenta lub też – podejmując decyzję o instalacji systemu przez fachowców.