Dzięki nieprzerwanemu postępowi technologicznemu oraz coraz łatwiejszej dostępności materiałów, osoby prywatne pragnące zbudować lub zmodernizować posiadaną przestrzeń mieszkalną, jak również deweloperzy, którym przyświeca plan wzniesienia obiektu użyteczności publicznej, przemysłowej lub biurowej mogą niemalże do woli przebierać w różnych rodzajach elewacji.

Co jednak ciekawe, same elewacje podzielić można na kilka kategorii, w zależności od ich rodzaju i specyfiki.  To właśnie temu zagadnieniu postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej w ramach dzisiejszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Na początku jednak warto pokusić się o definicję samej elewacji. Zdaniem ekspertów z dziedziny budownictwa, terminem tym określa się przede wszystkim zewnętrzną ścianę budynku wraz ze wszelkimi elementami uzupełniającymi, takimi jak choćby drzwi, okna, czy elementy dekoracyjne. Biorąc pod uwagę jej położenie, wyróżnić możemy elewację frontową, a więc taką, która położona jest bezpośrednio przy ulicy lub dojeździe do posesji, jak również elewacje boczne, tylne oraz ogrodowe. To jednak wyłącznie jedna z dostępnych klasyfikacji, jako że elewacje możemy także rozpatrywać pod kątem tego, z jakiego materiału zostały one wykonane.

W tym przypadku podział jest o wiele szerszy, jako że wyróżnić możemy fronty budynku, które to powstały w całości z drewna, szkła, kamienia naturalnego, tynku, płytek klinkierowych, tworzywa sztucznego, czy w końcu – z paneli elewacyjnych. Jak łatwo się domyślić, wszystkie one charakteryzują się innymi właściwościami, zarówno w kwestii żywotności, walorów estetycznych, jak i odporności na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych czy też na uszkodzenia mechaniczne. Znaczna większość z nich może zostać dostosowana do wymogów zleceniodawcy, natomiast ich walory estetyczne mogą zostać w zauważalnym stopniu poprawione poprzez wykorzystanie najnowocześniejszych trwałych farb elewacyjnych, preparatów gruntujących, czy też tynków cienkowarstwowych i podkładowych. Te ostatnie szczególnie przydatne okazują się w przypadku odnawiania budynków, które lata świetności mają już za sobą, gdyż pozwalają na poprawę ich wyglądu, a także zakrycie wszelkiej maści uszkodzeń, deformacji, czy przebarwień, które jeszcze do niedawna negatywnie wpływały na odbiór budynku.

Jeżeli mamy taką możliwość i samodzielnie zlecamy budowę lub modernizację danego obiektu, warto zadbać, by stosowane przez specjalistów tynki i farby były możliwie jak najwyższej jakości, gdyż będzie to gwarancją, iż efekt ich nałożenia na ścianę budynku utrzymywać się będzie przez wiele kolejnych miesięcy lub nawet lat bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek poprawek czy też modyfikacji. Warto w tym celu porównać produkty oferowane przez różnych dostawców i zidentyfikować te, które charakteryzują się najkorzystniejszym stosunkiem jakości do ceny, a w przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie samodzielnie podjąć decyzji – poprosić o poradę eksperta, który to będzie w stanie rozwiać wszelkie nasze wątpliwości i podpowiedzieć rozwiązania, które w naszej sytuacji okażą się najkorzystniejsze, jednocześnie nie drenując naszego portfela inwestycyjnego.